Томбул джамия “Шериф Халил Паша”- 1744 г – Шумен
Карта
Джамията Шериф Халил паша, известна още като Томбул джамия, се намира в град Шумен. Построена е през 1744 г. Архитектурата на храма е повлияна от зародилия се в началото на XVIII в. ориенталски архитектурен стил „лале”, който се характеризира с включването на елементи от френския барок. С комплекса от сгради около него храмът е най-големият в страната по площ и архитектурна значимост и на второ място на Балканския полуостров след джамията Султан Селим, намираща се в град Одрин. Томбул джамия е обявена за архитектурно-строителен паметник в бр. 22 на Държавен вестник от 1975 г. Tя е и един от 100-те национални туристически обекта.
Архитектурният комплекс заема 1730 кв. м площ. Всичките части на комплекса са включени в обща композиция и са свързани с вътрешни дворове. В молитвената зала се влиза през открито преддверие с високи аркади в мавритански стил. То се поддържа от четири масивни мраморни колони. В преддверието има пет купола. Основното тяло на храма представлява четиристенна призма с квадратен план (15м х 15м). Молитвената зала се осветява от четири пояса прозоречни отвори, като горните три пояса са с цветни витражи. В оформлението на екстериора и интериора има пластика и барокови детайли.
При направени проучвания през 2005 г. в интериора са разкрити оригинални стенописи по таваните и стените, които са били покрити с по-късен слой рисунки. Балконът в залата е молитвеното помещение за жените. Молитвената зала има великолепна акустика, която се получава от многобройните глинени гърнета, вградени в купола и стените. По стените на храма са изписани знамения от Корана (айети) и слова на пророка (хадиси).
Вляво от молитвената зала може да се посети комплексът медресе (мюсюлманско средно или висше училище) с дванадесет помещения, където живеели студентите, и библиотека на втория етаж. Тук са били съхранявани изключително ценни томове със съчинения на арабски и персийски език, също и карти на знаменития арабски географ от началото на XII в. Абу Абдал Мухаммед Идриси, преди да бъдат преместени за съхранение в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий” в гр. София.
Минарето на джамията е с височина 40м, с 99 спираловидно разположени каменни стъпала и с едно балконче. В просторния двор, известен като аркаден заради формата на сводовете, е построен голям шадраван, където мюсюлманите преди молитва извършват обредно измиване – т.нар. Абдест. Джамията Шериф Халил паша от създаването си досега е отворена за молитва всеки ден. Днес освен че е храм и духовен център на мюсюлманската общност, тя е и интензивно посещаван туристически обект. В джамията се продават информационни материали и сувенири.