Меандрите на река Арда
Карта
Арда (древно име Харпесос, Арнесос, на гръцки: Άρδας, Ардас) е река в Южна България, област Смолян, област Кърджали и Област Хасково и Североизточна Гърция (под името Ардас), десен приток на Марица. Дължината ѝ е 272 km, от които на българска територия – 241,3 km, която ѝ отрежда 9-то място сред реките на България. Река Арда се явява най-голямата река в Родопите и вторият по големина приток на Марица след Тунджа. Реката отводнява източните части на Западните Родопи и почти изцяло Източните Родопи.
Река Арда води началото си от карстовия извор Ардабаши, разположен в северното подножие на Ардин връх (1 730 м), на 1 455 м н.в. Изворът се намира на 900 м североизточно от върха и на 1,5 км южно от село Горна Арда, Община Смолян и е маркиран с указателна табела. Началото на реката представлява планински поток, течащ между гористи склонове с голям наклон – до село Горна Арда на север, а след това до село Арда – на североизток.
При село Аврамово реката завива на югоизток и навлиза в първия (язовир „Кърджали“) от трите големи язовира, изградени по средното ѝ течение.
След като изтече от стената на язовир „Кърджали“ арда навлиза в най-голямото си долинно разширение (до 1,2 км), където е разположен град Кърджали и водите ѝ веднага навлизат в следващия язовир от каскадата – „Студен кладенец“.
След град Маджарово водите на Арда навлизат в последния, най-долния от трите язовира – язовир „Ивайловград“, като тук водното огледало на язовира ту се стеснява, ту се разширява в зависимост от участъците през които преминава реката.
С изтичането на водите ѝ от язовир „Ивайловград“ започва долното течение на реката. Шест километра след язовирната стена Арда напуска България, завива на изток-североизток и навлиза в Гърция.
Река арда се влива отдясно в река Марица на турска територия, на 32 м н.в., на 1,6 км североизточно от гръцкото село Кастаниес и на 1,8 км западно от турското Караагач, недалеч от град Одрин. Ширината на устието ѝ е 140 м, над което е изграден мостът на жп линията София – Истанбул.