Регионален исторически музей – Кърджали
Карта
Регионалният исторически музей в Кърджали е създаден през 1965 г. с цел да проучва, съхранява и популяризира културно-историческото наследство в Източните Родопи. Днес, той е утвърдена институция с ръководни, координиращи и изпълнителски функции. Осъществява научно-изследователска, събирателска, фондова, експозиционна и популяризаторска работа. Oсновният му фонд включва над 40 000 културни ценности, свързани с историята и природата на Източните Родопи. Музеят се помещава в уникална сграда, обявена за архитектурен паметник на културата с национално значение през 2005 г. Тя е разположена сред красив парк, където растат над 30 екзотични растителни вида. Сградата е построена в периода 1922–1930 г.
Експозиционните зали са разположени на три етажа с обща площ 1300 кв. м. На първия етаж в девет зали хронологично е проследен животът в периода от VI хилядолетие пр.Хр. до Средновековието. Интерес представлява възстановка на селищна могила от неолита, фотоси на скални гробници, светилища, оброчни плочи, римска керамика, бижута и накити от християнски некрополи и др.
На втория етаж в четири зали е представена природата на Източните Родопи. Тук могат да бъдат видени фосили – вкаменелости на миди, охлюви, морски таралежи и звезди, корали и дървета, дори и на риба. Има също колекции от билки, от рудни минерали, както и фотоси на неповторими скални форми – Каменна сватба, Каменни гъби, Слонът, Вкаменената гора, Счупената планина и др.
На третия етаж е разположена експозицията на отдел „Етнография”, наредена в 10 зали и представяща експонати от XIX и началото на XX в. Показани са възстановки на характерни за региона занаяти като земеделие, животновъдство, въглищарство, металообработване, обущарство, шивачество и тъкачество. От домашните заняти са представени предене, плетачество, тъкане на кенарени платове. Обредните хлябове показват традиционните народни празници и обичаи на хората от Кърджалийско.