Национален исторически музей – София
Карта
Националният исторически музей в София е един от най-големите исторически музеи на Балканите. В него се съхраняват над 650 хиляди паметници на културата.
Основната му цел е да представя историята на днешните български земи от хилядолетие преди новата ера до наши дни в контекста на европейското развитие. Днес музеят се намира в една от бившите правителствени резиденции в кв. Бояна в София.
Постоянната експозиция е разположена в 10 зали, в които обаче са показани изключително малка част от експонатите – затова пък най-ценните измежду тях.
Хронологично са експонирани най-ранното развитие на мащабно металургично производство в света и уникалните златни находки – символи на властта от Варненския халколитен некропол от 5-то хилядолетие преди Христа, блестящи произведения на изкуството, световно известното златно съкровище от Панагюрище, сребърни накити от Борово, Летница, Рогозен, находки от благороден метал от погребалния комплекс при Дуванлий и Враца, забележителни произведения на елинистическото изкуство.
В музея са представени и развитието на средновековната българска история, културата и битът по българските земи по време на османското владичество.
Музеят разполага с прекрасен парк, обърнат към планината Витоша, в който посетителите могат да отдъхнат. Естествено е Националният исторически музей да е част и от движението 100 национални туристически обекта, в чийто списък е поставен под № 58 заедно със своя филиал Боянската църква, която се намира в близост.
Експозиции:
-
Гена Димитрова – глас, който само боговете заслужават
-
Зала „Дарение Боян Радев”
-
„Антарктида – българската ледена приказка”
-
Българските земи от началото на VІ хил. пр. Хр. до края на ІІ хил. пр. Хр.
-
Българските земи през периода от края на VI н. пр. Хр. до VI в. сл. Хр.
-
Българската държава през Средновековието VII-XIV в.
-
Българските земи под османска власт – 1396-1878 г.
-
Трето българско царство 1878-1946 г.
-
„Етнография” – Българска народна култура. Календарни празници. Народни носии
-
Зала „Нумизматика”