Глухите Камъни
Карта
Глухите камъни е един от най-големите тракийски скален култово-погребален комплекси в Източните Родопи. Възникнал е през ранножелязната епоха и е функционирал през античността и средновековието. Представлява комплекс от над 200 трапецовидни ниши, които са издълбани върху монолитен скален блок, изсечени в скалата две гробници и стълба водеща към водохранилище и тракийско селище съществувало южно от скалата. Като пример за почитта на населението към това място и приемственост между религиите тук е изградена и църква от 5-6 в. част от монашеска обител, която вероятно е разрушена и разграбена от войниците на Третия кръстоносен поход. Мястото е обявено за природна забележителност в края на 1972 г.
Светилището е разположено върху четири скални масива, разделени от дълбоки проломи. Намира се в най-високите части на източнородопския рид Гората при надморска височина 500 – 560 метра в землището на село Вълче поле. Намира се в рамките на Община Любимец непосредствено до землището на село Ефрем, община Маджарово. До него се достига по черен път отделящ се от превала при шосето свързващо селата Малко Градище и Дъбовец. Естествено скалите са насочени на юг към Вълчеполската котловина. От тук се открива поглед и към началото на язовир Ивайловград при село Бориславци. На около 700 метра източно от местността се намира едноименния връх – Глухите камъни (709 m), който е и най високият връх от рида Гората.
Глухите камъни са посетени и споменати от братята Карел и Херман Шкорпил. В края на 1970-те години тук са извършени и теренни проучвания от екип на археолога Иван Венедиков. Известността си получават едва след 1975 г., когато при експедицията си Александър Фол ги описва. През 2008 г. започват същински теренни проучвания.