Археологически музей – Хисаря
Карта
Археологическият музей е основан от местния родолюбец генерал Тодор Марков. Разполага с богата сбирка от археологически и етнографски находки. Също така разполага и с отлично запазени образци от праисторическо време, тракийски, римски и византийски съдове, колони, мраморни плочи, статуи. Златни, сребърни и бронзови монети и предмети проследяват историята на народите, населявали района.
Музейната сбирка на бъбречните камъни съдържа около 10000 конкремента, изхвърлени по време и след балнеолечение в Хисар. Малка част от тях са извадени след оперативна намеса. Сбирката е доказателство за лечебния ефект на хисарската минерална вода. Открита е през 1981 г. Намира се в сградата на Специализираната болница за рехабилитация. Най-впечатляващият експонат е бъбречен камък с тегло 560 грама изваден оперативно.
Най-голямо място в експозицията заемат предметите, отразяващи римската култура в региона и по-конкретно разцвета на римския град Диоклецианос, локализиран при хисарските минерални извори и важно курортно и лечебно селище през IV-VI. Към археологическия музей има уредена постоянна етнографска изложба, отразяваща бита, обичаите и поминъка на населението в региона на Хисаря от Възраждането до наши дни. В музея се предлагат специализирани екскурзоводски беседи на български, английски и руски език. Предлага се и обиколка с екскурзовод до най-атрактивните експонирани паметници на културата в археологическия резерват Хисаря.
РИМСКИ ИМПЕРАТОРСКИ ТЕРМИ (II – III в.) – Намират се в парка „Момина сълза”, до водопийния павилион. Задължително посетете този забележителен обект. Влезте в римските терми и докоснете минералната вода в басейните, която циркулира и до ден днешен по оригиналния римски водопровод и канализация.
РИМСКА ГРОБНИЦА (IV в.) – гробницата се състои от стълбищен коридор и гробна камера, разположена на 7 м под земята. Експонирана е в оригинал и има много добре запазена красива римска мозайка на пода.
Музеят е част от стоте национални туристически обекта.