Вила – музей ”Ал.Стамболийски” – с. Славовица
Карта
Село Славовица е родно място на великия син на България, лидер на БЗНС и министър-председател от 06.10.1919 г. до 09.06.1923 г. – Александър Стамболийски. Селото е разположено сред живописна хълмиста падина в източните поли на легендарния връх ”Еледжик”. То отстои на 32 км. от гр. Пазарджик, на 25 км. от гр. Септември и на 8 км. от автомагистрала Тракия.
В Славовица, в семейството на поборника от Априлското въстание Стоимен Шушнев – Стамболията, на 1 март 1879 г. се ражда вторият му син Александър. От Славовица, от “бащиното рало”, той поема към “държавното кормило”.
В знак на признателност към делото на видния общественик, политик и държавник през 1958 година се създава музей ”Ал. Стамболийски” с три обекта: Родна къща, Вила-музей и Паметник-костница. През 1968 г. трите обекта са обявени за „ИСТОРИЧЕСКИ ПАМЕТНИЦИ НА КУЛТУРАТА ОТ НАЦИОНАЛНО ЗНАЧЕНИЕ”. Общата експозиционна площ на музея е 250 кв. м. Във фонда му се съхраняват 357 оригинални снимки, документи и предмети и 50 спомени за Александър Стамболийски, богата библиография и фототека.
Родната къща на Ал. Стамболийски се намира в южния край на селото, в подножието на хълма „Янини грамади”. Тя е построена в средата на 19 в. и представлява оригинален архитектурен образец от тази средногорска етнографска област. Музейната експозиция е възстановка на уредбата на селска къща от началото на 20 в. Посетителите се срещат с оригинални оръдия на труда, които отдавна са изчезнали от всекидневието на селото.
В центъра на селото се намира домът – читалище “Александър Стамболийски”. Монументално каменно стълбище води от центъра на селото до върха „Янини грамади”. През 1912 г. по инициатива на Стамболийски започва залесяването му. В музея са запазени много снимки, на които Стамболийски е сред свои съселяни, съидейници и близки, заснемани в местността.
Сега на хълма се извисява величествен паметник-костница, в която са положени костите на Стамболийски, на майка му Катерина и на брат му Васил, убит заедно с него на 14 юни 1923 г. Приживе Стамболийски пожелал „ако след смъртта му остане даже само една костица от него”, да бъде положена на любимия му връх.
На 3 км. източно от Славовица и на 3 км. от пътя, който води от Велинград към магистрала Тракия, се намира вилата на Стамболийски. Тя е построена през 1922 г. върху собствен имот. В нея той прекарва последните месеци от своя живот, в сериозен труд върху устава на БЗНС и върху измененията на Конституцията.