Исторически музей – Петрич
Карта
През 1966 година в съвременната история на Петрич вписва своето име Градският исторически музей. Създаден в началото като музейна сбирка, през 1998 г. с решение на Общински съвет – гр. Петрич, е преобразуван в Исторически музей. Сега той се помещава в читалище „Братя Миладинови” и разполага с над 10 000 музейни експоната, комплектовани в четири отдела: Археология, Етнография, Българските земи XV – XIX в., Нова и най-нова история и отдел НПМ „Самуилова крепост”.
Отделът „Археология” разполага с 3 400 експоната, от които особено внимание заслужават: почетен едикт на император Галерий от 308 г., уникална колекция теракотени фигури от ІІ век, надгробни плочи от III в.пр.Хр. – II – III век, продукт на местна художествена школа; оброчни плочи; предмети на бита; римска керамика; глинени идоли /VI хил. пр. Хр./; колективна находка на теракотени фигури /Дионис и Ариадна, ритуални фигури на бик/ от III век; монети на Филип II и Александър III, колективна монетна находка от XII век, сграфито керамика – XII – XIII век /особено добре запазена купа с изображение на грифон/ и др.
Отдел НПМ „Самуилова крепост” представлява музей на открито включващ мемориал и експозиция представящи героичните събития от 1014 г.
Отделът Етнография разполага с 1 600 експоната, от които най-голямо значение има облеклото, отразяващо бита на жените от града в края на XIX – нач. на XX в. /т.нар. Петрички гранд фустан/, както и тези, принадлежали на бежанци от Солунско, Демирхисарско и Вардарско. Бита и традицията на местните хора са представени с облекла и предмети от всички околни села /напр. напълно окомплектована женска носия от с.Кърналово и др./.
Отделът „Българските земи XV-XIXв.” разполага с над 500 експоната, включващи оръдия на труда, битова керамика, предмети на местното занаятчийско производство и внос, печат на Петричката община от 1872г., печат на Училищното настоятелство към общината от 1892 г., ферман на султан Абдул Азис II, разрешаващ строителство на църква в с. Капатово и др.
Отделът „Нова и най-нова история” разполага с 4 000 експоната, разпределени в инвентарни книги Нова и Най-нова история, История на БКП. Сред тях с особено значение са: оригинални снимки и документи от Петрич за периода 1900 – 1912г.; документи, фотоси и материали на петричани, участници в МООП от 1912 – 1913 г.; документи и материали от дейността на държавните институции в периода 1912 – 1934 г.; документи и материали за социално-икономическия и културен живот в периода 1912 – 1939 г., както и такива за периода след 1945 г.; мемоари и бележки от изтъкнати дейци на БКП в Петричко, както и веществени материали за дейността на БКП в региона.
Научно-спомагателният фонд и научен архив разполагат с 500 експоната. От тези фондове най-голям интерес предизвикват документите, отразяващи Петричкия инцидент от октомври 1925 г.