Връх Ботев – Карлово
Карта
Ботев е най-високият връх в Стара планина с надморска височина 2376 м. Намира се в Централна Стара планина, близо до Карлово и Калофер. Представлява обширно пасище с гранитна основа, страдащо от значителна ерозия, причинена от мащабното строителство и полагането на множество кабелни трасета.
През годините върхът е имал много имена – наричал се е Юмрукчал (понякога Юмрючал), после Фердинандов връх (1942-1946, наречен на изкачилия го цар Фердинанд I) и пак Юмрукчал (1946-1950). Преименуван е в чест на Христо Ботев през 1950 г.
На връх Ботев са изградени метеорологична станция и радиорелейна и телевизионна станция (отворена на 10 юли 1966 г.), която покрива с телевизионен и радио сигнал над 65% от територията на България.
Най-краткият маршрут за изкачване на върха е през южното било на планината от хижа „Рай“. Преходът отнема около 2,5-3 часа, минава се по така наречената Тарзанова пътека. Пътеката се вие леко встрани от Райското пръскало. Първите 400 метра са по-стръмни, но безопасни. Надолу се открива впечатляваща гледка от Джендема – вековни гори, недостъпни скали, огромни и стръмни долини, невероятна зеленина и разнообразен животински свят. Виждат се върховете Амбарица, Купена, Жълтец и т. н. Нагоре наклонът намалява и височината нараства монотонно до 2376 м на върха. Връх Ботев е най-ветровитото място в България и изисква подходяща екипировка.
Връх Ботев е сред Стоте национални туристически обекта на Българския туристически съюз, печатът може да бъде намерен в метеорологичната станция на върха.